Valiliğimiz Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Proje Koordinasyon Merkezi tarafından 05.11.2013 tarihinde Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendrme toplantısı gerçekleştirildi.

Vali Yardımcısı Bekir ERGÖK'ün başkalık ettiği toplantıya, Çanakçı Kaymakamı, Dereli Kaymakamı, Doğankent Kaymakamı, Görele Kaymakamı, Güce Kaymakamı, Keşap Kaymakamı, Tirebolu Kaymakamı, Giresun Belediyesi, DOKA Giresun YDO Uzmanı, Meslek Odaları, Kamu kurum ve kuruluşları, TKDK Giresun il Koordinatörlüğü, Birlikler ve STK temsilcileriyle 85 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda, Valiliklerin AB Sürecinde Etkinliğinin Artırılması Projesi kapsamında 31 Ekim 2013 tarihinde Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış'ın himayelerinde İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi'nde 'Yerel Yönetimler İçin Avrupa'dan Yenilikçi Uygulamalar Transferi Bölgesel Çalıştayı' ve 2014-2020 döneminde eğitim ve gençlik programları kapsamındaki yeni fırsatlara ilişkin bilgilendirmede bulunuldu.

Erasmus+ eğitim, öğretim, gençlik ve spor programı hakkında kurul üyelerine ön bilgiler verildi.

Ayrıca, Valilik AB birimlerinin birbirleri ve AB Bakanlığı ile daha etkin ve düzenli bir iletişim içerisinde olmalarını ve iyi uygulamaları birbirleri ile paylaşmalarını sağlayacak www.yereldeab.org internet portalının ile yerel düzeyde yürütülmüş olan bütün projeler ile ilgili bilgilerin tek bir veri tabanında toplandığı Proje Veri Tabanının tanıtımı yapıldı.

Valiliğimiz AB Birimi tarafından hazırlanan ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansından destek alan 'Doğu Karadeniz Ekoturizm Kriterleri Araştırma Raporu' projesinin tanıtımı ve açılışı gerçekleştirildi.