İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden bal üreticilerine destekle ilgili yapılan açıklama şöyle:

2015 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar ve Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği gereğince; ilimizde arıcılığın geliştirilmesi, bal üretiminin artırılması ve desteklenmesine yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Arılı kovan (koloni) başına verilen destek 10 TL'dir.

Bu kapsamda 2015 yılında ilimizde Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı, en az 30 adet arılı kovana sahip yetiştirici/üretici örgütü üyesi 950 arıcıya ait 85 bin 967 koloni için toplam
859 bin 670 TL destekleme ödemesi yapılacaktır. İlimizde geçen yıla göre destekleme verilen üretici sayısında % 21 ve arılı kovan sayısında % 11 artış kaydedilmiş olup, arıcılığa olan ilgi ve bal üretiminde de buna paralel gelişme sağlandığı görülmektedir.

Hayvancılık desteklemeleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isteyen üreticilerimiz; İl Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan 'Hayvancılık destekleri birimine' veya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize başvurabilir ayrıca www.giresun.tarim.gov.tr adresinden internet sitemizi ziyaret edebilirler.