İlimizde Özürlüler Destek Programı (ÖDES) çerçevesinde özürlülere yönelik olarak mali destek almayı hak kazanan 6 projenin sözleşmeleri bugün valilik makamında Vali Dursun Ali Şahin ile Proje Sahibi Kurum Müdürleri arasında imzalandı.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından finanse edilen ve Valilikler koordinasyonunda yürütülmekte olan ÖDES projeleri hakkında iyi temellilerde bulunan Vali Şahin, ilimize hayırlı olmasını ve devlet politikalarının da engellilerin hayatını kolaylaştırmaya yönelik yenilikçi projelerle ivme kazandığını belirtti.
Projeler ile yerel dinamikleri harekete geçirerek, toplumun özürlülük ve özürlüler konusunda bilinç düzeylerinin ve duyarlılıklarının artırılması, özürlülerin psikososyal ve tıbbi rehabilitasyonunu sağlamayı amaçlayan projeler ile özürlülük nedenlerinin tespit edilmesini, koruyucu ve önleyici hizmetlerin geliştirilmesini, özürlülük oranının azaltılmasını ve özürlülüğün etkilerinin en aza indirilmesini amaçlayan faaliyetlerin desteklenmesi planlanmaktadır.
Valiliğimiz Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi tarafından projelerin izleme ve değerlendirmeleri yapılacaktır. İlimizden mali destek almayı hak kazanan projeler şunlardır.

S/N
PROJE ADI
PROJE SAHİBİ KURUM
1
Aile Temelli Koruyucu
Ruh Sağlığı Eğitimi
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü
2
Giresun Sağlık Müdürlüğü
Engelsiz Eğitim Günleri
İl Sağlık Müdürlüğü
3
FKÜ'lü Bireyler ve Aileleri Eğitimde
İl Halk Sağlığı Müdürlüğü
4
Engel-siz-im
İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü
5
Güçlü Adımlar Güçlü Kemikler
İl Sağlık Müdürlüğü
6
Tadım Var, Engelim Yok
İl Milli Eğitim Müdürlüğü