Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesindeki illerde yerel dinamikleri harekete geçirerek engellilik ve engelliliğin önlenmesi konularında farkındalık ve bilinç yaratmayı amaçlayan Özürlüler Destek Programı (ÖDES) Paylaşım Toplantısı Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Aşkın Asan'ın katılımıyla 29 Aralık 2012 tarihinde Trabzon Zorlu Grand Otel'de yapıldı. Toplantıya ayrıca Trabzon Milletvekili Aydın Bıyıklıoğlu, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Ecevit Carti ile kurum amirleri, valiliklerde görev yapan ÖDES personelleri, proje yürütücüleri ve davetliler katıldı.

İlimizde gerçekleştirilen 2011 ÖDES projeleri; Görele S.Y.D.V.'nin yürüttüğü Sığ sulara balıklama atlamadan kaynaklanan omurilik felcinin önlenmesi projesi, İl Sağlık Müdürlüğü'nün yürüttüğü Özürlülüğün Önlenmesin için Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanı Eğitimi ve Giresun İli Özürlü ve Kronik Hasta Haritasının Çıkarılması projeleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yürüttüğü Hep Birlikte isimli projelerin tanıtımı Valiliğimiz Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi personeli Ali Yılmaz tarafından yapıldı.

2011 yılı bütçesi 2.000.000 TL olan ÖDES, proje bazlı olarak engellilik alanında uygulanmakta olan en büyük bütçeli ilk destek programıdır. 2011 yılında desteklenen 33 projeyle (Amasya'da 2, Artvin'de 4, Bayburt'ta 2, Çorum'da 2, Giresun'da 4, Gümüşhane'de 3, Ordu'da 3, Rize'de 3, Samsun'da 1, Tokat'ta 2 ve Trabzon'da 7) 500.000 kişiye doğrudan ulaşıldığı belirtildi.

Toplantıda Özürlüler Destek Programı (ÖDES) ÖDES kapsamında 2011 yılında desteklenen projelerin sunumların ardından proje yürütücülerine belgeleri takdim edildi.