Valiliğimiz Avrupa Birliği, Dış İlişkiler ve Proje Koordinasyon Merkezi tarafından hazırlanan Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Doğrudan Faaliyet Desteği (DFD 2013) programı kapsamında mali destek alan TR90/13/DFD/191 referans numaralı 'Doğu Karadeniz Ekoturizm Kriterleri Araştırma Raporu (DOKA EKAP)' isimli projenin Kapanış Toplantısı 17 Ocak 2013 Cuma günü Saat: 13.00'da Giresun Valiliği Konferans Salonunda gerçekleşti.

Toplantıya, Keşap Kaymakamı Dr. Polat KARA, Orman ve Su İşleri 12. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Giresun Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Ertan KUDUBAN, Giresun İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Hüseyin GÜNAYDIN, Ordu İl Kültür ve Turizm Şube Müdürü Uğur TOPARLAK, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı uzmanları, ilgili kurumlar, ekoturizm tesisleri, yerel işletmeler ve ilgili STK'lar katıldı.

Toplantıda proje koordinatörü Ali HIDIR ve proje asistanı Ali YILMAZ katılımcılara proje faaliyetleri hakkında detaylı bilgi verildiler. Doğu Karadeniz (Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon) illerinde yapılan ekoturizm SWOT analizi çalıştay sonuçları paylaşıldı. Polonya Sosyal Ekoloji Enstitüsü uluslararası ekoturizm uzmanları ile birlikte hazırlanan Ekoturizm Araştırma Raporu katılımcılarla incelenerek, katılımcıların görüş ve önerileri alındı.

Proje kapsamında hazırlanan DOKAEKAP (www.dokaekap.org) internet sitesinin tanıtımı yapıldı. Araştırma raporunun Türkçesi ve Lehçesi internet sitesinin 'dokümanlar' menüsünden kamuoyu ile paylaşıldı. Ayrıca Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüklerinin taslak plan olarak hazırladığı 'Doğa Turizmi Master Planları' hakkında bilgi verilerek, aynı menüden pdf formatında indirilebileceği belirtildi.