Avrupa Birliği CIP Rekabet Edebilirlik ve Yenilikçilik Çerçeve Programı kapsamında teklif çağrısına çıkılması nedeniyle Valilik Toplantı salonunda Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi tarafından bugün bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Vali Dursun Ali Şahin, Vali Yardımcısı Günay Öztürk, Kaymakamlar, Daire Müdürleri,Sivil Toplum Kuruluşu ve Meslek Odası temsilcileri katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Vali Dursun Ali Şahin, İlimizin kalkınması için seferber olunacağını belirterek, Giresun önümüzdeki yıllarda iller arası gelişmişlik sıralamasında ön sıralara geleceğini söyledi.
Seçim sonrası Kırsal Kalkınma Ajansının kurulacağı müjdesini veren Vali Şahin, bu kuruluşun 30 kişilik uzman kadrosuyla tarımsal konularda önemli çalışmalar yapacağını söyledi.
İlimize 7 personel ile birlikte KOSGEB Müdürlüğü'nün kurulduğunu da belirten Vali Şahin, Müdürlük elemanlarının esnafın işini kendi işi gibi takip edeceğini kaydetti.
Vali Şahin ayrıca, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Giresun Yatırım Destek Ofisine de 2 uzman personel atandığını belirterek, bu personellerin izin ve ruhsat işlemlerinde yatırımcılara destek vereceğini sözlerine ekledi.
2011 Eko Yenilik Proje Teklif Çağrısı hakkındabir sunum yapan Vali Yardımcısı Günay Öztürk,Eko İnovasyon'un tanımı teklif çağrısının kapsamı, hedefleri, kimlerin katılabildiği, örnek projeler ve başvurunun nasıl yapılacağı gibi konularda katılımcıları bilgilendirdi.
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Giresun Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Faruk Sönmez de, DOKA ile Yatırım ve Destek Ofisinin çalışma, görev ve usulleri ile destekledikleri konular hakkında sunum yaptı.
Valilik- AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkez Birim Sorumlusu Ali Yılmaz da, açık hibeler ve bu hibelerin başvurularının takibi hususunda sunum yaparak toplantıya katılanları bilgilendirdi.
Avrupa Birliği'nin KOBİ'lere yönelik önemli bir programı olan Rekabet Edebilirlik ve Yenilik Çerçeve Programı'nın (CIP - Competitiveness and Innovation Programme) 1. alt bileşeni olan Girişimcilik ve Yenilik Programı (EIP - Entrepreneurship and Innovation Programme) Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülüyor.
EIP Programı; mali araçlar, eko-yenilik de dahil yenilik proje çağrıları, iş ve yenilik destek ağları (Avrupa İşletmeler Ağı) ve politika geliştirmeye yönelik dört aracı bünyesinde barındırıyor.
Programa ve araçlarına ilişkin detaylı bilgiye Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın Avrupa Birliği Koordinasyon Genel Müdürlüğü'nün http://ab.sanayi.gov.tr web sitesinden ulaşılabilmektedir.