Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığı tarafından 2012 yılı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında ilimizden mali destek almaya hak kazanan "Çekirdekten Çınara Kız Gençlik Merkezi" isimli proje Bulancak Lale Kadınlar Eğitim Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği tarafından yürütülecektir.

Proje kapsamında; Bulancak'ta bulunan liselerde okuyan kız çocuklarının ücretsiz yararlanabileceği her türlü kültür, sanat ve eğitim etkinliklerinin yapılabilecekleri, lise çağındaki kız öğrencilerin sosyalleşmelerinde ilk adımı atabilecekleri bir merkez oluşturulması,

Öğrencilerin eğitim öğretim faaliyetlerine farklı bir bakış açısı getirmek ve kültürel faaliyetlerin çevreye ve insan ilişkilerine kattığı dinamizmi öğrencilere yaşatmak ve kültürlü birer birey olarak yetişmelerini sağlamak

Öğrencilerin ders dışı zamanlarda bir araya gelecekleri birbirleri ile vakit geçirecekleri birbirlerini anlayabilecekleri her türlü sosyal ve kültürel faaliyetleri yapabilecekleri ve katılabilecekleri teknolojik imkanlara sahip bir çalışma ortamı hazırlamak.

Bulancakta ilk defa yapılacak bu merkezle sivil toplum kuruluşlarına ve kamuya örnek olup bu merkezlerin açılmasına teşvikte bulunmak .

Merkeze gelen öğrencilerle farklı illere geziler düzenlenerek ülkemiz tarihi ve doğal güzellikleri hakkında bilgi vermek.

Huzur evi sevgi evleri ve hastanelerle görüşülüp öğrencilerin dönüşümlü gönüllü hizmet yapacakları zaman sağlanıp sosyal bakımdan gelişimleri sağlamak.

Gönüllü öğretmenlerin yardımı ile başarısız oldukları ya da yeterli olmadıkları derslerde destek sağlamak.

Kız çocukları aileleri izin vermediği için genellikle evin dışına çıkmaları engellenmektedir. Bu engeli aşmak amacıyla gençlik merkezi bünyesinde 'çekirdek çınar buluşması' adı altında gençlik merkezindeki kızların hem birbirleriyle kaynaşması hem de annelerin birbirleriyle tanışıp kaynaşması sağlanacak böylelikle birbirlerini tanıyan ailelerin kızlarını merkeze göndermeleri konusunda güvenleri arttırmak.

Sosyal olarak dışlanan veya dışlanma korkusu yaşayan kızların kötü alışkanlıklar edinmesi kendilerine sağlanan sosyal ortamla engellemek.

Çeşitli kişisel gelişim dersleri( diksiyon, beden dili, edebiyat vs.) ile kızların içe kapanık ruh halleri almaları engellenerek iş bulma noktasında kendilerine güvenen, kendilerini iyi ifade eden genç kızlar olmaları sağlamak.

Gençlik merkezi bünyesinde yapılacak kurslarla(dans, müzik, resim vb.) kendilerinin ve ailelerinin farkında olmadığı yetenekleri keşfedilerek bu konuda profesyonel destek almak.

Bulancak'a başka coğrafyalardan gelen kızların ilçeye adaptasyon sorununu en aza indirerek ve arkadaş edinmeleri kolaylaştırmak.

Sağlıksız toplum sağlıksız ve kötü ortamda yetişen bireylerden oluşur. Geleceğin bireylerini yetiştirecek olan genç kızlarımıza sağlıklı ve güven dolu bir ortam sağlayarak geleceğin sağlıklı bireylerini yetiştirmeleri konusunda farkındalık sağlamak.

Kadın hakları konusunda genç kızları bilinçlendirerek haklarını savunma noktasında farkındalık yaratmak.

Dernek üyelerimiz gönüllü olarak yemek pişirme ve pasta yapımı ev ekonomisi çocuk bakımı kursları düzenleyerek iş yaşamları dışında aile hayatlarında da başarılı birer kadın olmaları sağlamak

Genç kızlarımız ve aileleri ile ilgili sorunları çözebilmek için rehberlik hizmeti verilmesi hedeflenmektedir.