Giresun Ticaret Borsası tarafından AB Kaynaklı yürütülen "Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsa Kurulma Projesi; Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Program, Bölgeler arasında ekonomik ve sosyal farklılıkları azaltmayı, böylelikle Türkiye Ekonomisi daha rekabetçi kılınarak AB Ekonomisiyle entegrasyonunun hızlandırılması hedeflenmektedir.

Bu proje hayata geçtiğinde, Üretici ve tüccar satmayı düşündüğü ürününü, spot borsada randıman ve kalitesine göre açık artırma usulü ile en yüksek fiyata satabilecektir. Ya da ürünün randıman ve kalite kontrolünü yaptırdıktan sonra lisanslı depoya kira bedelinin yüzde ellisi devlet tarafından karşılanmak kaydıyla bırakabilecek, sisteme giren fındıktan da stopaj gelir vergisi alınmayacaktır. Depoya teslim edilen fındığa karşı verilecek ürün senedini üretici dilediği zaman satabilecek, ya da ürün senedini anlaşmalı bankalara teminat bırakmak kaydıyla ucuz kredi temin edebilecektir.

Ocak ayı içerisinde geçici kabullerin yapılacağı Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsa Projesi, 2016 ilk çeyrekte testlerden geçtikten sonra 2016 fındık sezonunda aktif olarak çalışmaya başlayacaktır.

Proje Tanıtım Kitapçığını bu linke tıklayarak indirebilirsiniz.