Hollanda Büyükelçiliği ile ikili işbirliğimiz çerçevesinde 2-4 Mayıs 2011 tarihlerinde Hollanda'nın Maastricht kentinde Avrupa Kamu Yönetimi Enstitüsünde (EIPA) "AB Kurumları ve Politikaları" konulu bir seminer düzenlenmiştir.

Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Mehmet CANGİR'in başkanlığında İl AB Daimi Temas Noktası olan yirmi iki (22) Vali Yardımcımız söz konusu seminere katılım sağlamıştır. Giresun Valiliğini temsilen ilimiz AB Daimi Temas Noktası Vali Yardımcısı Günay ÖZTÜRK katılmıştır.

Avrupa Birliği Genel Sekreterliği, Avrupa Kamu Yönetimi Enstitüsü (EIPA) ve Hollanda Yüksek Öğretim Enstitüsü (NIHA) işbirliği ile düzenlenen seminer kapsamında, Lizbon Antlaşması sonrasında AB Kurumlarının yapısı, karar alma süreci, komşuluk politikası, yapısal fonlar, AB bütçesi ve AB-Türkiye ilişkileri konuları ele alınmış ve seminerin ikinci günü olan 3 Mayıs 2011 tarihinde Brüksel'e bir gezi düzenlenerek Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu yetkilileri ile görüşmeler yapılmıştır.