Kadın Harekatı isimli Grundtvig Öğrenme Ortaklıkları projesinin ilk toplantısı geçen hafta Bordeaux'ta yapıldı.

İlimiz Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne bağlı Aile Danışma Merkezi'nin Fransa'da faaliyet göstermekte olan Femmes 3000 isimli kadın alanında çalışan ulusal sivil toplum kuruluşu ile hazırlamış olduğu ' Women In Action(Kadın Harekatı)' isimli Grundtvig Öğrenme Ortaklıkları projesi Avrupa Birliği Bakanlığı Ulusal Ajans tarafından kabul edilmişti. İzmir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün yürüttüğü 'Aile İçi Şiddet Mağdurlarına Daha İyi Hizmet Verebilmek İçin Yenilikçi Yaklaşımlar(AŞİMAY) isimli ilk projeden sonra ülkemizin şiddet mağduru kadınlara yönelik yerelde yürütülen 2. projesinin(Women In Action) ilk toplantısı; 02-06.11.2012 tarihlerinde Fransa'nın Bordeaux kentinde yapıldı.

Giresun Aile Danışma Merkezi Müdür Vekili Mehmet Önder Temel , Sosyal Hizmet Uzmanı Cemal Akgün, Öğretmen Berrin Temel ve Atilla Unat'ın katıldığı seminer programındaki sunumların Fransızca' dan Türkçe' ye çevirisi Dr. Şirin Dilli tarafından yapılırken, Program kapsamında Bordeaux kentinde göçmenlerin yaşadığı sosyal konutlarda yer alan sosyal eğitim merkezi de ziyaret edildi.

İki yıl sürecek olan projede Fransa, Giresun ve İspanya'da proje ortaklarının katılımı ile kadınlara yönelik eğitim programları, toplantı ve seminerler düzenlenerek şiddet mağduru kadınlarla çalışmalar yapılacak. Proje sonucunda kadın alanında çalışan sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapılarak Türkiye, Fransa ve İspanya'daki kadınlara yönelik üç dilde ortak bir rehber hazırlanacak.

Projenin İlimizde yürütülecek bölümünde 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında mahkemeler tarafından koruyucu ve önleyici tedbir kararı alınan kadınlar ile kolluk kuvvetleri tarafından aile içi şiddet mağduru olarak kayıt altına alınan kadınlara yönelik sosyal kişisel çalışma ve sosyal grup çalışması yöntemleri uygulanarak psiko-sosyal yardım, eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilecek. Projenin 2013 yılı Nisan ayındaki 2. toplantısı; kadınlara yönelik koruyucu ruh sağlığı eğitimi konusunda Prof Dr. Saida Douki Dedieu, Proje Koordinatörü Femmes 3000 ve İspanya ortağının temsilcilerinin katılımı ile Giresun Aile Danışma Merkezinde düzenlenecek.