Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen Özellikle Kız Çocukların Okula Devam Oranlarının Artırılması Hibe Programı kapsamında Piraziz İsmail Yücel Endüstri Meslek Lisesi tarafındanhazırlanan ve Bahçeşehir Üniversitesi, Giresun Rehberlik ve Araştırma Merkezi ile Bozat YBO'nun ortak olarak katıldığı 170.179,31 Avro değerindeki 'Kızlara Meslek, İstihdama Destek' projenin açılış toplantısı yapıldı. Açılış programına Sayın Valimiz Hasan Karahan da katıldı.

Projenin önemine değinen Sayın Valimiz Hasan Karahan özellikle eğitimle ilgili projeler başta olmak üzere her türlü projelerin Valilikçe desteklendiğini, kız çocuklarının meslek liselerine gitmelerini teşvik amacıyla hayata geçirilen bu projenin de önemli olduğunu söyledi. Proje de emeği geçenlere teşekkür etti.

Proje kapsamında; bölgemizde toplumun Endüstri Meslek Liselerine karşı ön yargılarının giderilerek, Mesleki ve Teknik Eğitimin özendirilmesi, Eğitim ortamlarının kız öğrenciler için cazip hale getirilmesi ve okulundaki kız öğrencilerin eğitimlerine devam etmeleri için motivasyonlarının artırılması hedeflenmektedir. Proje ile okula 42.000 Avro değerinde demirbaş kazandırmanın yanı sıra okula kız pansiyonunun açılması, 'Kızlara Meslek İstihdama Destek' temalı kısa film yarışması, Kız öğrencilerinin barınma, ulaşım ve beslenme ihtiyaçlarının giderilmesi, Giyim ve kırtasiye yardımının yapılması, Hobi Atölyesi yapılması, Kariyer günleri düzenlenmesi, Giyim ve kırtasiye yardımının yapılması gibi faaliyetleri içermektedir.