A.B Eğitim ve Gençlik Programının Hayat Boyu Öğrenme (LLP) Leonardo da Vinci Hareketlilik Projesi kapsamında Tirebolu Kız Teknik ve Meslek Lisesinin hazırlamış olduğu ve Avrupa Birliği Bakanlığı ulusal ajansımız tarafından desteklenen Ortakları arasında Giresun Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Giresun Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi ve Ünye Arif Nihat Asya Kız Teknik ve Meslek Lisesinin bulunduğu 'Vejetaryen mutfağımıza Avrupa dan transferler' projesinin akışları 10/11/2013-23/11/2013 tarihlerin de Buzbach Almanya da başarı ile uygulanmıştır.

Proje hakkında bilgi veren Tirebolu Kız Teknik ve Meslek Lisesi müdürü A.Cevriye Velibeyoğlu '2013 A.B Eğitim ve Gençlik Programının Hayat Boyu Öğrenme (LLP) Leonardo da Vinci Hareketlilik Projesi kapsamında hazırlamış olduğumuz Vejetaryen mutfağımıza Avrupa dan transferler isimli projemiz 2200 proje başvurusu arasından kabul edilen 230 proje arasına girerek Avrupa Birliği Bakanlığı ulusal ajansımız tarafından desteklenmeye değer bulunmuştur.

Yiyecek İçecek Hizmetleri alanında hazırlanan proje ile 4 okulumuzda bulunan, Yiyecek İçecek Hizmetleri alanının mutfak dalı öğrencilerinden 11 ve 12.sınıf ta okuyan toplam 65 öğrencimiz Avrupa da ki mutfaklarda staj yapma imkanı bulacaklardır. Öğrencilerimizle beraber 13 öğretmen ve idarecimiz 14 günlük süre ile Almanya, Hollanda, İtalya ve İsviçre de olacaktır. Öğrencilerimiz kurum mutfaklarında staj yaparak buradaki yenilikleri ve farklı uygulamaları kendi okul ve staj yapmış oldukları mutfaklara taşıyarak mutfak kültürümüze zenginlik kazandırmanın yanında bizim mutfağımızın, yemek kültürümüzün zenginliklerini de Avrupa da ki Ortaklarımızla paylaşarak Türk mutfağının ve Türk kültürünün de tanıtılmasında önemli görev alacaklardır. Bu proje ile, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü yetiştirmek amacı ile mutfak dalı öğrencilerinden oluşan katılımcılarımız, Avrupa mutfaklarında yiyecek içecek hazırlama ve sunumu ile ilgili ve yerinde uygulamalarda bulunacaklardır. Bu uygulamalar onların, alanları ile ilgili mesleki bilgi ve becerilerinin artırılmasına önemli katkı sağlayacaktır.

Proje ile Avrupa'daki yenilikçi uygulamaların ülkemize taşınmasına, katılımcı öğrencilerin yabancı dil becerilerinin geliştirilmesine, katılımcıların istihdamına, okullarımıza gösterilen ilginin artmasına sebep olacaktır. Mesleki eğitime olan ilginin artmasıyla, bölgede bulunan turizm sektörünü nitelikli iş gücüne kavuşturacak turizmin bölgede yeni bir rekabetçilik alanı olmasına katkı sağlayacaktır.'dedi.