Valiliklerin AB Sürecinde Etkinliğinin Artırılması Projesi kapsamında 31 Ekim 2013 tarihinde Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış'ın himayelerinde İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi'nde 'Yerel Yönetimler İçin Avrupa'dan Yenilikçi Uygulamalar Transferi Bölgesel Çalıştayı' gerçekleştirildi. Türkiye'nin dört bir yanından valilik AB birimi temsilcilerinin katılım sağladığı çalıştaya Valiliğimizi temsilen Avrupa Birliği, Dış İlişkiler ve Proje Koordinasyon Merkezi Birim Sorumlusu Bakanlık Müşaviri Ali HIDIR ve görevli personel Ali YILMAZ katıldı.

Çalıştayda bir konuşma yapan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin önüne çıkarılan bütün engellere rağmen en müreffeh dönemini yaşadığını söyledi ve hedefin AB'deki standartları ülkemizde yaygınlaştırmak olduğunu belirtti. Bakan Bağış 'Valiliklerin AB Sürecinde Etkinliğinin Artırılması Projesi' ile 2010'dan bugüne kadar 760'ın üzerinde AB Uyum Danışma Yönlendirme Kurulu Toplantısının düzenlendiğini ve bu toplantılar ile yerelde çalışmalar yürüten tüm birimlerin AB konularında güncel bilgileri paylaşma fırsatı bulduğunu sözlerine ekledi. Avrupa Birliği Bakanlığı'nın yerelde yürüttüğü çalışmalar sayesinde tüm Türkiye'de milyonlarca kişiye ulaşıldığını da vurgulayan Bakan Bağış Ulusal Ajans'ın yürütmekte olduğu programlar ile 70.000 gencimizin yurtdışında eğitim alma fırsatı yakaladığını söyledi.

Çalıştayda ayrıca Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yerel düzeyde yürütülen çalışmalar ile ilgili hazırlanmış olan 'Yerelde AB Çalışmaları 2009-2013' isimli kitabın dağıtımı gerçekleştirildi.

Yerel Yönetimler İçin Avrupa'dan Yenilikçi Uygulamalar Transferi Bölgesel Çalıştayı birçok yeniliğe de sahne oldu. Bu yenilikler arasında Valilik AB birimlerinin birbirleri ve AB Bakanlığı ile daha etkin ve düzenli bir iletişim içerisinde olmalarını ve iyi uygulamaları birbirleri ile paylaşmalarını sağlayacak www.yereldeab.org.tr internet portalının yanı sıra yerel düzeyde yürütülmüş olan bütün projeler ile ilgili bilgilerin tek bir veri tabanında toplandığı Proje Veri Tabanı bulunuyor. Valiliklerin AB Sürecinde Etkinliğinin Artırılması Projesi ile yerel düzeyde AB ile ilgili farkındalık artırılması hedefleniyor.

Avrupa Birliği Bakanlığı ana sayfasında yer alan 'AB Süreci ve İllerimiz' bölümü www.yereldeab.org.tr adresinde sürdürülecek. 81 ilde Avrupa Birliği alanında gerçekleştirilen tüm faaliyetler tek bir internet sayfasında hizmete sunulduğu site ile ilgili detaylı bilgi ve spot film için tıklayınız.